mlwp.jun.pl Forum Index
 FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Previous topic «» Next topic
Mi újság ? / Co slychac ?
Author Message
Sapiens 

Posted: 2010-09-21, 22:08   

No tak dawniej, każdy, kto w 2 Korpusie, albo 1Dpanc. Był złym. Teraz każdy ze wschodu to zły. Ech kiedy wreszcie w Polakach przestanie działać obca propaganda ze wschodu lub zachodu, a pomyślą jako Polacy?

REKLAMA 
My name is Maniek

Posted: 2010-09-21, 22:14   

Maniek 
Administrator
My name is Maniek

Posted: 2010-09-21, 22:14   

Jako Polak myślę, że ci ludzie ułatwili Sowietom zajęcie Polski.

Sapiens 

Posted: 2010-09-22, 04:30   

A pomyśl teraz, że to ich „pomaganie” zajęcia Polski przez Sowietów jak to określiłeś, utrudniało, chociaż mordowanie narodu polskiego przez europejczykom zwanym Niemcami?
Czyli Polak, który nie zdążył do Andersa, a chciał mieć szansę powrotu do ojczyzny walcząc z wrogiem to i tak dla ciebie: morderca prawdziwych Polaków, okupant i antysemita? Trzeciej Rzeszy tylko z powodu jej krucjaty przeciwko bolszewizmowi chyba nie lubisz? Myślisz, że dla zwykłych Polaków z okupowanych przez Niemców ziem nie byli oni Polakami tylko komunistami na usługach Stalina na których pluli przy każdej okazji?

Maniek 
Administrator
My name is Maniek

Posted: 2010-09-22, 17:21   

A Sowieci to nie mordowali naszych jak "wyzwalali" ? Niejednokrotnie było gorzej niż w przypadku Niemców. Ruscy kradli, palili, gwałcili i mordowali.

Nie jestem nazistą, ani nie darzę sympatią Niemców. Za to Ty jesteś chyba kolejnym zabłąkanym czytelnikiem Gazety Wyborczej co można wywnioskować po twoich wypowiedziach.

Mam tych żołnierzy co najmniej za głupców. Każdy Polak przed wojną znał czerwonych. Nie można było się po nich nic dobrego spodziewać, więc jeśli ktoś im pomagał, to nie mam dla takiego człowieka szacunku.

dragonfly 

Posted: 2010-09-22, 18:56   

Absolutnie nie zgodzę się z taką interpretacją jaką tutaj zaprezentowałeś. To krzywdzące dla wielu żołnierzy armii Berlinga. Jak można określać ich mianem głupców? :shock: Oczywiście, walczyli pod sowieckim dowództwem, ale Sapiens przytomnie zauważył że wielu z nich najzwyczajniej nie zdążyło do Andersa. Chcieli jakoś wrócić do ojczyzny. A że mieli tylko taką alternatywę? Przecież armia Andersa pierwotnie miała wziąć udział w walkach na froncie wschodnim. Tylko w wyniku kryzysu dyplomatycznego między ZSRR a rządem londyńskim, Anders wycofał się do brytyjskich posiadłości. Miałem okazję rozmawiać z weteranami I. Armii WP walczącymi o Kołobrzeg. Podkreślali że byli prostymi ludźmi z kresów, który nie mieli większego pojęcia o zagmatwanej polityce zagranicznej. Inteligencja skończyła w Katyniu. Czy 1200 poległych pod Kołobrzegiem ludowców to mniej warta ofiara niż 900 andersowców poległych pod Monte Cassino? Nie można wartościować w ten sposób. Losy tych ludzi są tak zagmatwane, że takie biegunowe, czarno-białe patrzenie na tą sprawę jest bardzo krzywdzące dla tych ludzi.

Posłużę się przykładem brata mojego dziadka. On miał szczęście i zdążył, walczył pod Monte Cassino, był tam ciężko ranny. Czy gdyby miał mniej szczęścia i nie udało mu by się trafić do Andersa i poszedłby do Berlinga - czy wtedy byłby gorszym człowiekiem? Absolutnie nie. Większość z nich po prostu chciała wrócić do ojczyzny. Ci ludzie nie mieli pojęcia jak będą wyglądać granice naszego przyszłego państwa. Większość z nich sądziła że jeśli przeżyją wojenne piekło to wrócą do swojego Wilna, Lwowa, czy Tarnopola (jak mój dziadek i jego brat).

Maniek 
Administrator
My name is Maniek

Posted: 2010-09-22, 19:26   

Jak ktoś był Kresowiakiem to dobrze znał Sowietów. Pamiętał choćby wojnę z nimi sprzed 20 lat. Przez całe międzywojnie bolszewicy robili zbrojne wypady przez granicę - siejąc spustoszenie, dlatego też powstał Korpus Ochrony Pogranicza.

Miałem okazje usłyszeć relacje ludzi, którzy pamiętają wkroczenie Sowietów w 1945: kto żyw uciekał jak ruskie szły, bo to nie byli ludzie tylko zwierzęta. Potrafili bestialsko mordować ludzi dla zabawy, kradli wszystko co się dało, a kobiety gwałcili bez ograniczeń.

Tacy byli ruskie i u ich boku szli ci polscy żołnierze, ja tego nie mogę zrozumieć.

Kiedy ostatnio nas coś dobrego ze strony ruskich spotkało ?
Potepia się ludzi, którzy współpracowali z Niemcami, ale tych co z Sowietami to już nie.

Tak czy inaczej Niemcy by przegrali, Sowieci z Polakami czy bez pewno zaszli by tak samo daleko, ale po co im było pomagać ?

dragonfly 

Posted: 2010-09-22, 19:46   

Moje zdanie na temat sowietów nie może być inne niż Twoje, to oczywiste. Nadal jednak uważam że nie można negatywnie oceniać zwykłych ludzi którzy po wyjściu z łagrów dołączali do armii Berlinga. Nie mamy moralnego prawa oceniać ich postępowania po tylu latach. Ich sytuacja była tak skomplikowana że my możemy tylko domniemać jak było naprawdę. Po prostu chcieli wrócić do ojczyzny.

Maniek 
Administrator
My name is Maniek

Posted: 2010-09-22, 19:54   

A gdyby sytuacja była odwrotna ? Gdyby polscy żołnierze szli z hitlerowcami "wyzwalać" Polskę spod sowieckiego jarzma, by potem zostać satelitą Rzeszy ? Propaganda PRL zrobiła swoje, dużo gorsi od czerwonych wydają nam się naziści.

Jakby nie patrzeć ludzie ci pomagali Sowietom; o tych którzy współpracowali z Niemcami mówi się że to zdrajcy ojczyzny i jednoznacznie się ich potępia.

Sapiens 

Posted: 2010-09-23, 18:07   

A czy ja bronie sowietów? Oczywiście, że nawet w latach 1944-1945 żołnierze radzieccy gwałcili również Polki. Ale czy słyszałeś o podobnych czynach popełnianych przez tzw. LWP-owców?

Maniek wrote:
Za to Ty jesteś chyba kolejnym zabłąkanym czytelnikiem Gazety Wyborczej co można wywnioskować po twoich wypowiedziach.

Za to powinienem cię wyzwać na pistolety albo szable :am: . Ale skoro jedziemy po osobach to cóż, co innego mogłem spodziewać się po zwesternizowanym „Europejczyku” bo z kolei twoje wypowiedzi tak dla mnie brzmią. Nie jesteśmy żadnym zachodem, jesteśmy kulturą centralnej europy!

Odnoszę wrażenie że dla ciebie ci żołnierze co przepłynęli Wisłę podczas powstania, to chcieli dostać w swoje ręce choć kilku Akowców, zanim Niemcy ich uprzedzą :-/

Maniek wrote:
Propaganda PRL zrobiła swoje, dużo gorsi od czerwonych wydają nam się naziści.

No tak w końcu oficjalnie sowieci również głosili że wszyscy Polacy to podludzie :down:

Maniek 
Administrator
My name is Maniek

Posted: 2010-09-23, 19:16   

Pierwszy zacząłeś mnie obrażać insynuując mi pronazistowskie sympatie.

Tak samo nienawidzę zarówno hitlerowców jak i Sowietów, i tak samo traktuję Polaków, którzy pomagali któremukolwiek z nich.

Mam dość tej głupiej dyskusji, twoja impertynencja, a może głupota dyskwalifikuje Cię do dalszej rozmowy ze mną.

Sapiens 

Posted: 2010-09-23, 19:22   

No tak jeżeli czyjeś argumenty są warte przynajmniej przedyskutowania, a nie zgadzają się z twoim poglądami, to należy skończyć dyskusje wyzywając rozmówce od głupków, bardzo dojrzały sposób godny „polskiego patrioty”. :-|

Veto 

Posted: 2010-09-23, 19:26   

:roll: Ostatnio to jakiś sport narodowy chyba. Nas nikt nie wyniszczy, my kiedyś zrobimy to sami...

Naziści podobnie jak Sowieci byli takimi samymi k****. Dla żadnych nie należy się za grosz szacunku w tym naszym pięknym kraju nad Wisłą. I mówię to ja, Polak urodzony w pierwszym pokoleniu wolnej Polski.

http://www.bratanki.xn.pl

Sapiens 

Posted: 2010-09-23, 19:35   

Z tą wolną Polską to żeś powiedział. Jakoś premier i prezydent częściej w tle mają flagi EU niż polskie, co raczej świadczy że są jedynie namiestnikami prowincji, a nie niepodległego kraju :/

Co do tego że Naziści=Sowieci dla polskiego narodu to się z tobą zgodzę.

Veto 

Posted: 2010-09-23, 19:42   

Niestety jakby się dzisiaj odbyło referendum na temat UE, to jestem prawie pewien, że większość narodu by była zadowolona z naszej bytności w tym kołchozie.

My wiemy swoje, ale ludzie widzą tabliczki przy drogach z gwiazdkami, jeżdżą sobie bez paszportów po Europie i czują się "europejczykami". Jakbyśmy nimi przed wejściem do UE nie byli.... :-/
A media jeszcze potęgują to zjawisko.

P.S. Jak się urodziłem to nie było już PRL, a jeszcze nie byliśmy w UE ;-)

http://www.bratanki.xn.pl

Sapiens 

Posted: 2010-09-23, 19:47   

No to racja, w latach 90-tych była jeszcze szansa, na np. zorganizowanie jakieś Unii środkowo europejskiej z Węgrami, ale przepaścili ją politycy szukający kolejnej po Moskwie centrali.

Reply to topic
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to: