mlwp.jun.pl Forum Index
 FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Previous topic «» Next topic
Administrative divisions of Poland
Author Message
Veto 

Posted: 2011-01-21, 14:10   Administrative divisions of Poland

We have 16 provinces in Poland.

This map is specially for Szakali. Where is Toruń? :-P

I think, that this division is a bit incorrect. For example, Częstochowa historically belongs to the Lesser Poland, but today this city is in Silesian Voivodeship.

What do you think? In Poland should be only 5-6 big provinces, Lesser Poland (capital in Cracow), Great Poland (Poznań), Silesia (Wrocław), Pomerania (Gdańsk), and Masovia (Warsaw), Central Poland (Łódź), or we should have more provinces. 16+ Częstochowa, Radom, Koszalin...

I like this division, because Kielce has independent voivodeship, and we've our little homeland. I can not imagine, that Cracow is capital of my region. I remember this idea in in 1999 and i remember a slogan.

"I will not be Lajkonik, i'm Scyzoryk"

*Lajkonik- one of the symbol of Cracow
*Scyzoryk- nickname of Kielce inhabitants

http://www.bratanki.xn.pl

REKLAMA 
My name is Maniek

Posted: 2011-01-21, 17:44   

Maniek 
Administrator
My name is Maniek

Posted: 2011-01-21, 17:44   

I like this division, only Mazowieckie is too big for me :/

lesiu_adi 

Posted: 2011-01-21, 17:57   

I don't have time to translate .... ;)

Platforma Obywatelska chciała 17 województwa aby Polak wyglądała jak za czasów ....

http://pl.wikipedia.org/w...=20060805003500

:)

Tak Polaka powinna być powielona na większe prowincje :) A województwo Kujawsko Pomorskie powinno się zlikwidować ! Kujawy z zażydzoną Bydgoszczą do Wielkopolski a Toruń do Pomorza ze stolicą w Gdańsku :) I będzie spokój :)

Oprócz tego rozebrać sztuczne województwo Lubuskie na Wielkopolskę i Śląsk bo ziemia lubuska to tylko cześć tego województwa a stolica miasto Lubusz leży po stronie Niemiec
za Odrą :)

Wiem Veto że Ci się to może nie spodobać ale Kielce i województwo świętokrzyskie to taki sam sztuczny twór jak województwo Kujawsko Pomorskie ;) Przywrócić województwo sandomierskie najlepiej w granicach takich jakie miało być za czasów 2 RP

http://pl.wikipedia.org/w...=20090319171312

Chyba że budujemy wielkie województwo Małopolskie to stolicą powinienem być Kraków :)

Veto 

Posted: 2011-01-21, 19:20   

Będę bronił mojej ziemi :mrgreen:

W czasach II RP nie było czegoś takiego jak Województwo Sandomierskie to co pokazałeś to tylko projekt. (Wiem, że to napisałeś, ale chcę, żeby była jasność ;-)) Było Województwo Kieleckie ze stolicą w Kielcach i miastami na prawach powiatu takimi jak Radom, Częstochowa i Sosnowiec. Po II wojnie światowej, województwo Kieleckie przetrwało w różnych granicach do 1999 roku.

Województwo Świętokrzyskie nie jest sztucznym tworem, kontynuuje tradycje województwa Sandomierskiego z czasów I RP, co możemy zauważyć w godle. Sandomierz stracił swoją pozycję w regionie, a jego miejsce zajęły Kielce. Jednak sam region zawsze miał swoją własną stolicę i tożsamość. Muszę Ci powiedzieć, że my jako górale świętokrzyscy nie czujemy żadnego związku z Krakowem. Jest to dla nas tak samo obojętne miasto jak Łódź, czy Lublin.

Stefan Żeromski jak sam wiesz opisywał piękno ziemi świętokrzyskiej, a nie małopolskiej.
Mamy swoją tożsamość i swoje regionalne symbole z którymi jesteśmy mocno związani.

Oczywiście możemy się tutaj zastanawiać, czy nie powinno być tak, żeby Kielce miały wspólne województwo z Radomiem pod nazwą "Staropolskie", które pewnie by było większe i silniejsze, ale Radom sam z tego zrezygnował na koszt "romansu" z Mazowszem, czego teraz bardzo żałują.

Jeżeli ktoś kiedyś będzie chciał odebrać tożsamość mojemu miastu i regionowi poprzez przyłączenie do Krakowa, to sam osobiście wysadze się pod Sukiennicami ;-)

lesiu_adi 

Posted: 2011-01-22, 01:40   

W tym kraju mamy pewien problem, a właściwie bój o stolice. Co to za właściwie różnica ? Dla przykładu W Stanach Zjednoczonych stolicą stanu Nowy York nie jest Nowy York tylko Albany :)

Problemem w Polsce jest kasa :) Stolica która włada rejonem chce najwięcej "nachapać się do siebie" mając resztę w poważaniu. Widać to doskonale po województwie Kujawsko Pomorskim i odwieczną walką pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Dlatego jestem zdania aby to towarzystwo rozdzielić albo przenieść stolice do na przykład Inowrocławia [siedzibę wojewody i sejmik :) ] bo to co się tu dzieje to kabaret.

Najbardziej mnie śmieszą walki słowne pomiędzy Torunianami a Bydgoszczanami, a i tak większość to przesiedleńcy z kresów albo imigranci z pobliskich wsi :) Ale oni twierdzą że oni tutejsi ;) Dla przykładu pytam Bydgoszczan o pochodzenie dziadka babki to słyszę Wilno Baranowicze Grodno. Naprawdę mało w Bydgoszczy ludzi którzy są rodowitymi Bydgoszczanami od kilku pokoleń [chyba że ja takich tylko spotykam] a jak takich spotkam to głownie protestanci a nie katolicy ;)

Samo osobiście się w tym mieście tylko urodziłem i jakoś nie mogę się zasymilować :) W genach rodzice nie przekazują tylko pewnego wzorca zachowań ale i wspominania z ziemi na której dorastali. Zauważyłem to dopiero wtedy kiedy się przejechałem po Polsce w tereny górzyste i nizinne przymorskie. I jakoś lepiej się czuje na południu kraju niż na północy nad morzem. Myślę że to sprawa genetyki bo moja rodzina po części pochodzi z kresów Wołyń :)

No dobrze trochę poza tematem ... Tj. nie chcę abyś zrozumiał mnie źle ale w tym kraju im mniej województw tym lepiej ! Myślę że województwo Sandomierskie z czasów 1 RP było by dobrym pomysłem Tak jak napisałeś w połączeniu z ziemią radomską było by mocniejsze :) Stolica obojętnie byle tylko kłótni nie było. Historycznie mógł to być Sandomierz tak samo jak za 2 RP stolicą województwa nowogrodzkiego był Nowogródek a i tak życie kulturalne województwa toczyło się w Baranowiczach :)

Takie właśnie pomysły mam aby pogodzić ta całą Polskę jakoś bo sam już wiesz skąd jestem i co się tu dzieje :)

Co do województwa mazowieckiego ta warto by było pomyśleć o mieście wydzielonym, a taki miastem powinna być stolica Warszawa :)

Co do herbów to przydało by się warszawie przywrócić herb z dewizą "Semper invicta"

http://pl.wikipedia.org/w...=20060428233330

Bo mało polaków sobie zdaje sprawę że po Lwowie Warszawa jest drugim miastem która otrzymała Order Virtuti Militari :)

Veto 

Posted: 2011-01-22, 10:40   

Wiem jaka sytuacja jest w Kujawsko-Pomorskim, bardzo dużo o tym słyszałem i czytałem, także rozumiem o co Ci chodzi ;-) Tylko u Was spotkały się dwa w sumie podobne miasta z takimi samymi ambicjami, które nie chcą tracić dystansu do drugiego miasta.

W Świętokrzyskim sprawa wygląda tak, że są tylko ponad 200tys. Kielce i długo, długo nic.
Drugim miastem co do wielkości jest Ostrowiec Świętokrzyski, który ma ponad 70tyś.
Sandomierz z tego co pamiętam ok. 25tyś. W Polsce zawsze było tak, że stolicami regionów były duże ośrodki miejskie.

Tak jak wspomniałeś u Was sytuacja może także inaczej wyglądać z utożsamianiem się z danym miastem, czy regionem. U nas większość pochodzi z tego regionu i tutaj ma pochowanych przodków. Nie mówię tutaj akurat konkretnie o samych Kielcach, bo zdecydowana większość mieszkańców mojego miasta to potomkowie tych którzy przyjechali za chlebem, z całego regionu. Nie chwaląc sie, ja jestem wyjątkiem, bo historia mojej rodziny jest związana konkretnie z Kielcami i tak, czuję się rodowitym Kielczaninem. Mam kilku znajomych u których sytuacja jest podobna ;-)

Jeszcze wracając do tych wojenek między miastami, to nie byłbym zadowolony ze wspólnego województwa z Radomiem, z powodów czysto egoistycznych, bo podoba mi się tak jak jest. Ale nie biorąc pod uwagę kwestii emocjonalnych, to myślę, że Radom skorzystałby na tym bardzo dużo. Od zawsze toczyła się wojna "o wszystko" między Kielcami i Radomiem. O to kto będzie miał lepszy dworzec, o to kto ma Uniwersytet, Politechnikę, kto ma lepsze drużyny sportowe, a skończyło się o województwo.

Kiedy była ostatnia reforma administracyjna, mój region miał być pozbawiony stolicy, jednak to się nam jako Kielczanom nie podobało, podobne problemy miała Częstochowa i właśnie Radom. Nawet Sandomierz nie chciał iść pod obce 'jarzmo' :lol:

Podjęto próbę utworzenia wspólnego województwa, tak jak to miało miejsce w czasach II RP. I tutaj Radom nas brzydko mówiąc 'wydymał' i postanowił iść do Mazowsza, bo uważali, że będzie im tam lepiej, niż ze 'Świętokrzyską biedą'. No jak to wszystko się skończyło, wiemy wszyscy. Częstochowa utknęła na Śląsku, Radom zdziwiony, że jednak nie jest tak fajnie jak miało być, a Kielce się bawią same :mrgreen:

Pomimo tego, że jesteśmy w innych województwach i tego, że Kielce przez te lata trochę uciekły Radomiowi pod każdym względem to wojna trwa nadal. Tym razem o lotnisko. Zamiast się dogadać i spróbować ulokować wspólne lotnisko gdzieś w połowie drogi pomiędzy miastami, to każdy buduje sobie. Nie widzę ekonomicznego sensu, budowy dwóch lotnisk regionalnych obok siebie, kiedy Kraków, Łódź i Warszawa nie są tak znowu daleko. Wspólne lotnisko np gdzieś pod Skarżyskiem jak najbardziej. Razem z Radomiem i 'trójmiastem' nad Kamienną, oraz potencjałem ludnościowym regionów mamy ok. miliona potencjalnych klientów.

Wiem, że się powtarzam, ale znowu to napiszę :-D Tyle naszej świętokrzyskiej krwi przelało się za Polskę, że chyba nasza Ojczyzna nam tego nie zrobi i nie zabierze nam nigdy możliwości decydowania o naszej małej ojczyźnie. My Kielczanie, czy mieszkańcy Świętokrzyskiego, bardzo często psioczymy na to i owo co możemy u siebie oglądać, bo nie jest tutaj tak łatwo żyć. W twórczości Żeromskiego, także możesz znaleźć pare negatywnych opinii, sam znam setki miejsc w Kielcach, które bym wysadził w powietrze, bo ich wygląd mnie denerwuje, ale jeżeli ktoś z zewnątrz próbuje powiedzieć coś złego to zostanie zakrzyczany już na wstępie. To jest właśnie ten nasz lokalny patriotyzm :mrgreen:
Są dwie rzeczy pewne w życiu, że umrę i że nigdy nie wyprę się Polski i Kielc :-D

Co do wydzielenia Warszawy jestem za. Tylko co wtedy zrobić z resztą województwa? Przenieść stolicę do Płocka, czy może dokonać rozbioru przez ościenne województwa?

Szakali 
Administrator

Posted: 2011-01-22, 14:04   

Jak widzę wypowiedzi lesia, to się nie dziwię, że miasto jest w tyle. Jak tak mieszkańcy są przywiązani do niego... :-?

Primo, nie wiem, czemu napisałeś zażydzoną Bydgoszcz? Równie dobrze mogę napisać o zawszonym krzyżactwie. Nie stosujmy takich epitetów.

Secundo, Bydgoszcz jako miasto większe powinna mieć naczelną władzę w województwie. Zgadzam się natomiast, że trzeba by zmienić aktualną sytuację w regionie, bo jest ona wielce mecząca.

Tertio, chyba mało znasz osób z Bydgoszczy. Mam sporo znajomych, których dziadkowie itd. mieszkali w Bydgoszczy przed wojną i szczęśliwie przeżyli okupację. Moja rodzina akurat z Brombergu nie jest (część z Wołynia, a część z Wielkopolski), ale czuję przywiązanie do miasta i nie pozwolę jego obrażać tym bardziej tak absurdalnymi tekstami pokroju zażydzona (co nie ma większych podstaw).

PS. Veto, dziękuję. :mrgreen:

Veto 

Posted: 2011-01-22, 14:54   

W Waszym województwie jest o tyle ciekawa sytuacja, że oprócz Bydgoszczy i Torunia, są jeszcze dwa spore miasta, które także chciałyby mieć swój kawałek tortu. Mam na myśli Grudziądz i Włocławek. Ciekawe miejsce na mapie Polski :mrgreen:

Lesiu wracając do Twojej wypowiedzi, żeby zlikwidować Kujawsko-Pomorskie, i podzielić między Pomorskie i Wielkopolskie, to chciałem się dopytać, czy kierowałeś się podziałem z czasów II RP? Ale mimo wszystko to chyba byłoby przykre wydarzenie dla 350tys miasta. Od tamtego czasu chyba Bydgoszcz troszkę urosła i zyskała jeszcze bardziej na znaczeniu i uważam, że zasługuje na stolicę województwa, już nie wnikam w jakiej formie to województwo miałoby być, bo to nie moja piaskownica ;-)

Podobnie jak z reaktywacją woj. sandomierskiego, chcąc kierować się tylko historycznymi krainami to ponad 700tys. Łódź w ogóle nie byłaby stolicą swojego regionu. Maniek, chyba nie byłby pocieszony taką sytuacją ;-).

Swoją drogą ciekawe tam u Was klimaty, że mieszkańcy tego samego miasta dochodzą się, czy żyją w 'zażydzonym' mieście, czy nie :mrgreen:

Last edited by Veto on 2011-01-22, 14:58; edited 1 time in total  

Szakali 
Administrator

Posted: 2011-01-22, 14:58   

Lesia bym nie uznawał za mieszkańca Bydgoszczy, jeśli powiedział na poważnie o tym zażydzeniu.

Grudziądz i Włocławek ok. Spójrzmy jednak na inne województwa. Tam się nie patyczkują z malutkimi. Miasto największe powinno mieć największą władzę.

PS. Dla przykładu: (około roku 1928/1929 Polacy stanowili 92% populacji miasta).

lesiu_adi 

Posted: 2011-01-22, 16:17   

Szakali wrote:

Primo, nie wiem, czemu napisałeś zażydzoną Bydgoszcz? Równie dobrze mogę napisać o zawszonym krzyżactwie. Nie stosujmy takich epitetów.

Spokojnie nie mam na myśli wszystkich mieszkańców ale ich cześć :)
Przecież nie napisałbym o sobie że jestem zażydzonym mieszkańcem tego miasta :)

A więc po czym wnioskuje że Bydgoszcz jest "zażydzona" ? Po jej przeszłości w czasach PRL i najwyższych szczeblach którzy ją rządzili. Bydgoszcz była wówczas jedną z większych socjalistycznych miast Polski stolicą województwa Bydgoskiego 1957-1975 która powielała się mniej więcej z dzisiejszym województwem kujawsko Pomorskim :)

http://pl.wikipedia.org/w...=20060805003500

W tych "złych czasach" Bydgoszcz robiła jako stolica wiele złego dla mieszkańców rejonu [komunistyczne procesy sądowe, urzędnicy itp.] I kojarzyła się okolicznym mieszkańcom z różnych wsi miasteczek z katorga którą trzeba jakość "przejść" aby coś "załatwić"
Za tych czasów Bydgoszcz rozrosła się jako "stolica" i do dziś stanowi stertę rozpadających się blokowisk wystarczy przejechać się od bramy zachemowskiej ulicą Wojska Polskiego Solskiego dalej Piękną.

Co do dalszej architektury mieliśmy piękny teatr na placu teatralnym [poniemiecki] ale komuniści stwierdzili że nie warto go odbudowywać bo potrzebny jest materiał na odbudowę warszawy ... mieliśmy dwie dzwonnice ... nie odbudowano

Te na 2 planie ;) http://images13.fotosik.pl/23/ff317b0dae455ba7.jpg

Oczywiście no twierdzę że tylko Bydgoszcz to blokowiska bo inne miasta także :)

Teraz może przejdę do bardziej istotnej sprawy, a mianowicie ludzi którzy tym miastem rządzili a ich potomkowie żądza nadal ....

Mam taką nieprzyjemność pracować czasem z osobą X u tych "bogatszych" Bydgoszczan i w większości jest tak że są to byli UB'cy SB'cy byli Sędziowie Milicjanci tamtego systemu Żydzi itp. I jak tak człowiek patrzy skąd wzięli ten majątek i co robią ich następcy [potomkowie] to zaraz te "teorie spiskowe" stawiają się prawdą ! Boli też że sąsiad sąsiada broni i kryje ....

Tak jak napisałem dzisiaj rządzą po części w tym mieście ich potomkowie, rodzina ich służyła Moskwie a oni będą służyć Brukseli.

Co do województw to się historia powtarza nie zapominając że PO chciało 17 województwa aby to wyglądało jak za czasów komunistycznych ;)

Co do wielkości miasta to już pisałem stolicą stanu Nowy York nie jest największy Nowy York, a za czasów 2RP stolicą woj. nowogrodzkiego był mały Nowogródek a życie kulturalne województwa toczyło się w Baranowiczach.

Czy tak nie może być w województwie Kujawsko Pomorskim ?
Stolicą jakaś mała mieścina A życie kulturalne toczyło by się w Bydogszczy i Toruniu ?
Dlaczego Polak z Bydgoszczy się kłoci z Polakiem z Torunia ? [I na odwrót] Przecież jesteśmy tacy sami mieszkamy w jednym kraju i za jeden kraj nasi przodkowie walczyli !

Co do jakiegoś podziału to Bydgoszcz z Toruniem powinna dążyć do Metropolii Solec Kujawski już się rozbudowuje :)

@Szakali Mamy te same pochodzenie i mieszkamy w tym samym mieście ;)
co oczywiscie nie oznacza że jesteśmy tacy sami ;)

co do poznawania ludzi napisałem że mam takie "szczęście" że natrafiam na przyjezdnych z okolic i kresowiaków ;)

Może to dlatego że mam taką kresową "naturę" i z takimi ludźmi więcej przebywam ;)

Veto 

Posted: 2011-01-22, 16:55   

Wydaję mi się, że taka sytuacja miała miejsce wszędzie, ale czy jakoś szczególnie wyraźnie w Bydgoszczy to z Tobą nie podyskutuję, bo nie mam na ten temat wiedzy ;-)
Szakali się pojawi to może będzie miał coś więcej do napisania.

Co do niszczenia starych budowli i stawiania swoich kanciastych 'cudów' architektury przez tamten ustrój to chyba nie muszę Ci mówić, że miało to miejsce we wszytkich krajach socjalistycznych.
Polecam film na Youtube o zniszczonym CAŁYM :idea: czeskim mieście jakim był Most.

:arrow: Stary Most

Aż serce boli :-/

Też uważam, że należy współdziałać. Kiedy dowiedziano się, że chcą nas przekręcić z drogą ekspresową nr7, to oba miasta zaczęły współpracować jak nigdy ;-) Petycje, spotkania prezydentów, strona internetowa popierająca akcję.

lesiu_adi 

Posted: 2011-01-22, 17:16   

"Lesiu wracając do Twojej wypowiedzi, żeby zlikwidować Kujawsko-Pomorskie, i podzielić między Pomorskie i Wielkopolskie, to chciałem się dopytać, czy kierowałeś się podziałem z czasów II RP?"

Napisałeś w pierwszym poście "What do you think? In Poland should be only 5-6 big provinces[...] or ...."

Jakby Polska miała być podzielona na większe województwa to województwo Kujawsko Pomorskie musiało by zniknąć na rzecz województwa Pomorskiego ze stolicą w Gdańsku i Wielkopolskiego ze stolicą w Poznaniu.

"Ale mimo wszystko to chyba byłoby przykre wydarzenie dla 350tys miasta."

Co ma stolica województwa do rozwoju miasta. Czy mieszkańcom Nowego Yorku jest przykro że mniejsze Alabany jest stolicą stanu ?

Moim zdaniem każde miast Polski powinno się rozwijać czy to jest Bydgoszcz Toruń czy tam inne miasto.

"Podobnie jak z reaktywacją woj. sandomierskiego, chcąc kierować się tylko historycznymi krainami to ponad 700tys. Łódź w ogóle nie byłaby stolicą swojego regionu. Maniek, chyba nie byłby pocieszony taką sytuacją"

Tu musimy się zastanowić czego chcemy albo systemu gdzie stolica rejonu jest dofinansowana i ma najlepsze koleje uniwersytety itp. Czy systemem gdzie stolica rejonu ma znaczenie tylko symboliczne i rozwija się wszystkie miasta rejonu ... A co za tym idzie cała Polska.

"swoją drogą ciekawe tam u Was klimaty, że mieszkańcy tego samego miasta dochodzą się, czy żyją w 'zażydzonym' mieście, czy nie"

Miałem na myśli władzę i ludzi którzy tu rządzą, napisałem wcześniej, gdyby nie wiedział tego co wiem nie pisał bym tego ...

"Lesia bym nie uznawał za mieszkańca Bydgoszczy, jeśli powiedział na poważnie o tym zażydzeniu. "

Jak wyżej mieszkam w tym mieście od urodzenia, dzielnica Łęgnowo ;) Pewno wiesz gdzie to jest :) Część Bydgoszczan nie wie co się w tym mieście święci i dlaczego nas tak nie lubią z innych regionów. Proszę porozmawiaj z kimś poza Bydgoszczy. Najlepiej z tymi co mieli jakieś sprawy sądowe z sędziami byłego systemu ;)

"Miasto największe powinno mieć największą władzę. "

Możesz uzasadnić dlaczego ?

Szakali 
Administrator

Posted: 2011-01-22, 17:53   

No to postkomunistyczna, a nie zażydzona. Używaj trafniejszych określeń.

Sprawą z odbudową jest dziwna. Komuniści większość miast odnawiali po wojnie, nie wiem czemu u nas to nie wyszło. Te dwie dzwonnice, to kościół pojezuicki. Swoją drogą, ilustracja niezbyt na czasie. Tego ratuszu to prawie 200 lat nie ma:
http://pl.wikipedia.org/w...sz_w_Bydgoszczy

Z drugiej strony za PRL-u wybudowano np. budynek Filharmonii Pomorskiej
http://pl.wikipedia.org/w...go_w_Bydgoszczy

Blokowiska masz w każdym większym mieście i też nie są w najlepszym stanie.

W ŻADNYM WYPADKU nie powinniśmy dążyć do metropolii z rydzykowem. Czyżbyś był wyborcą KonDoma ;-) ? Krzyżakowo jest zbyt zachłanne, czego dowodem jest działalność m.in. marszałka, już lepiej dążyć do związków z Inowrocławiem. Poza tym sama aglomeracja bydgoska liczy około 450 tysięcy mieszkańców. NEM,NEM, SOHA DLA ZWIĄZKÓW Z toruniem.

To chyba samo przez się rozumie, że największy rządzi. Może niech woj. mazowieckim rządzi Radom, idąc twym tokiem :-P ? Takie założenie tego podziału terytorialnego.

"Co ma stolica województwa do rozwoju miasta. "
Umiejscowienie stolicy (władz) w danym mieście stymuluje jego rozwój. Veto potwierdza, że np. Kielce zyskały na własnym województwie. Nowy Jork jest potężnym miastem-państwem wręcz, przykład średni.

Odnoszę wrażenie, że trochę zawyżasz liczbę byłych komuchów w mieście. Poza tym jak Veto zauważył wszędzie są urzędnicy z poprzedniego ustroju.

Tak czy siak, tego typu pisanie o mieście uznaję za sranie we własne gniazdo. Zamiast marudzić na Bydgoszcz zastanówmy się wpierw, co my zrobiliśmy dla niej.

PS. Ja mogę natomiast wspomnieć o Solidarności z Bydgoszczy, o pobiciu Rulewskiego itd. Takie czasy. Nie wiem, czemu ma służyć wyciąganie takich brudów, chyba tylko zohydzeniu miasta gościom. Trójmiasta też ludzie nie lubią, bo komuniści zabijali i niszczyli opozycję za PRL-u? :roll:

Veto 

Posted: 2011-01-22, 19:09   

Tak, mogę to potwierdzić i postaram się pokazać dlaczego dla miasta jest tak ważne, żeby nie być zdegradowanym do miasta powiatowego. Jak wiecie w starym podziale było 49 województw. Także tutaj za przykład podam 4 podobne do siebie miasta. Kielce, Radom, Częstochowę i najmniejszy z tego wszystkiego Rzeszów.

Każde z tych miast istniało na tych samych zasadach jako stolice tych malutkich województw, w niczym jedno od drugiego nie było lepsze, poza ilością mieszkańców.

Po reformie w 1999 Kielce i Rzeszów zostały samodzielnymi stolicami swoich województw, zaś Radom i Częstochowa tylko miastami na prawach powiatów. I co się okazało po latach?

Kielce które nie są bardzo dużym miastem, są bardzo ważne dla całego regionu. Chociaż miasto ma niewiele ponad 200tys, to w ciągu dnia przebywa tutaj ok. 350 tys ludzi. Pracują tutaj i uczą się. W tak zwanym międzyczasie Akademia Świętokrzyska przekształciła się w Uniwersytet Jana Kochanowskiego i nie sądze, że było by to tak szybko możliwe dla miasta powiatowego. Teraz mamy dwie duże uczelnie państwowe, w których studiuje cały region, i co najśmieszniejsze bardzo dużo osób z regionu radomskiego jak i z samego Radomia.
W drugą stronę to nie działa. Radom nie może pochwalić się wielką liczbą Kielczan na swojej Politechnice, bo Uniwerku nie mają (Poza filiami z innych miast) Ogólnie w Kielcach jest bardzo wysoki odsetek studentów w porównaniu do liczby mieszkańców.

A jeszcze w 1999 mieliśmy taką samą sytuację w obu miastach

Sytuacja gospodarcza, no cóż Kielce są wśród miast wojewódzkich z największym bezrobociem, ale Radom jest w jeszcze gorszej sytuacji.

Co więcej, chociaż mamy to bezrobocie, to w samym mieście są potężne firmy, które biorą udział w życiu miasta i budują tutaj swoje siedziby. Jeżeli ktoś z was kupował kiedykolwiek coś w 'Kolporterze', albo posiada w łazience produkty firmy 'Cersanit', lub ma podłogi firmy 'Barlinek', albo znowu zajadał się czymś w 'North Fish', lub 'Majonezem Kieleckim' to pozdrawiam, wasze pieniądze właśnie wpłyneły do mojego miasta :mrgreen: Potężna firma budowlana 'Echo', która wznosi galerie handlowe w całej Europie, m. in w Budapeszcie, także ma siedzibę w moim mieście. Codziennie przechodzę przez teren ich biurowców w drodze na uczelnie ;-)

Wielką chlubą mojego miasta są Targi, które są zaraz po Poznaniu, a już niedługo mam nadzieję przed największymi w tej części Europy. No wybaczcie, ale myślę, że gdyby nie to, że jesteśmy stolicą regionu, nie mielibysmy tego wszystkiego.

Następną ważną rzeczą są wydarzenia sportowe, czy kulturalne. Przy udziale kieleckiej firmy i samego prezydenta miasta udało się wprowadzić kielecką drużynę piłkarską do ekstraklasy i wybudować nowoczesny stadion. Teraz Korona ma jedną z największych frekwencji w Polsce i co jakiś czas możemy oglądać naszą kadrę w akcji. Radom? Może o tym pomarzyć.

Druga prężna kielecka firma sponsoruje piłkarzy ręcznych, tak za niespełna godzinę mamy mecz Polska-Dania, a tam co? Połowa kadry włącznie z trenerem to zawodnicy kieleckiej drużyny, która z powodzeniem gra w lidze mistrzów z Barceloną.

Trzecia firma wzieła się za siatkarzy. W kilka lat od zera zbudowano drużynę, która teraz gra w ekstraklasie.

I wiecie co wam powiem? To buduję morale mieszkańców, kiedy miasto naszej wielkości ma 3 drużyny w najważniejszcyh dyscyplinach. Co więcej mogę powiedzieć, całe województwo przyjeżdża do nas co weekend, czy to na stadion, czy to na halę. Kilka razy widziałem samochody z rejestracją WR, czy RST na parkingu pod stadionem. Kilka lat temu nie do pomyślenia.

Dzisiaj dotarła do mnie wiadomość, że nasz dworzec kolejowy zostanie prawdopodobnie wyburzony i postawiony nowy. A dlaczego? Ano dlatego, że jako stolicy regionu nam się należy coś lepszego, niż mamy obecnie. Chociaż stary nie jest taki zły, powiedziałbym, że nawet pocieszny ;-)

Rewitalizacja śródmieścia Kielc. W ciągu ostatnich 10 lat zrobiono tyle, ile nie zrobiono przez cały PRL. I tutaj chciałem przejść do Częstochowy, której pewnien mieszkaniec próbował prównywać pewną aleję która łączy Jasną Górę ze starym miastem, do naszej lokalnej Sienkiewicza. Pojechałem, zobaczyłem i nic nie powiedziałem, żeby mu przykro nie było. A dlaczego w Kielcach tak szybko teraz wszystko się buduję i remontuję. Dlatego, że jesteśmy tą stolicą. Bardzo dużo pieniędzy do nas przychodzi i możemy sobie na to pozwolić. Jeżeli chcielibyśmy się tym dzielić np z Krakowem to połowy inwestycji by nie było. Zachęcam was do zobaczenia zdjęcia jakie umieściłem w wątku o Kielcach. W ciągu 2 lat, charakter mojej dzielnicy zmieni się nie do poznania, teraz moje miasto to jeden wielki plac budowy.

A widząc jakie są plany na najbliższe 5 lat to będzie tego jeszcze więcej.
Podobnie rzecz ma się w Rzeszowie, który kwitnie jak nigdy dotąd. Miasto to rośnie i pięknieje.

Natomiast Częstochowa i Radom, mają dwa razy trudniej coś osiągnąć, bo nie mają takiej siły przebicia i tego im współczuje.

My nie możemy się porównywać do Krakowa, Warszawy, Poznania, czy Łodzi, znamy swoje miejsce w szeregu, znamy swoją wielkość, ale wtedy kiedy wywalczyliśmy sobie to województwo, nawet sobie chyba nie zdawaliśmy sprawy jak bardzo było to ważne dla przyszłości. Tak bylibysmy miastem powiatowym gdzieś 'pod' Krakowem, które mogłoby tylko pomarzyć o wielu sprawach, chociażby o dofinansowaniu na nowy tabor dla komunikacji miejskiej, dzięki czemu mogę śmigać nowiutkimi, czystymi autobusami, a w planach są już elektroniczne rozkłady jazdy w niektórych miejscach ;-)

lesiu_adi 

Posted: 2011-01-22, 21:16   

"No to postkomunistyczna, a nie zażydzona. Używaj trafniejszych określeń. "

zażydzona w większości bo cześć z tych co znam sędziów urzędasów itp. mają pochodzenie żydowskie, bądź są żydami ....

"Czyżbyś był wyborcą KonDoma ... "

Nie jestem wyborca ani Pisu ...

Lech Kaczyński przerwał ekshumacje żydów pod Jedwabnem gdy okazało się że znaleziono tam niemieckie łuski po nabojach [Żydzi tacy jak Michnik i Gross oskarżają Polaków za zbrodnie pod Jedwabnem]

Za prezydentury Lecha od zażydzonego KUL'u Juszczenko dostał order orła białego .... za zasługo plucia na rzecz Polski typu Bandera bohater Ukrainy [Moja rodzina jest z Wołynia]

ani PO ......

Tusk tak całkiem niedawno twierdził że "Polskość to nienormalność" a teraz mówi jak to kocha wszystkich Polaków ? Dziwne co ? Niesiołowski cham i degenerat Razem Tusk Niesiołowski Wałęsa Pawlak [PSL] sprzeciwili się rozliczeniu zbrodni komunistycznych [film Nocna Zmiana] i trzymali swoich kolegów po fachu.

Komorowski ? Agent WSI Dodatkowo dzisiaj jest Marionetką nie prezydentem co chcą on robi. Dzięki niemu taki żydek Michnik/Szechter dostaje najwyższe oznaczenia
Szymborska Wajda i te cale postkomunistyczne towarzystwo.
"profesor" Bartoszewski po gimnazjum ....

można by pisać i pisać ....

ani PSL

Oni nie mają ŻADNYCH poglądów politycznych i idą "za korytem" byli z koalicji z SLD teraz są z towarzyszami z PO i nie zdziwił bym się jakby za 5 lat byli w koalicji z niby "nową jakością" PJN ....

ani SLD !!!!

Tych nie trzeba przedstawiać ! Stare komuchy o chorych poglądach. Jesteśmy na forum POL-HUN więc na pewno wiesz od Węgrów czym kończy się 8 lat rządzenia przez lewaków ....

Więc jak widzisz nie lubię tego całego popierającego się wzajemnie "towarzystwa"

Jestem za lustracją zamknięciem nie polskich stacji takich jak TVN Polsaty itp. za przekopaniem starych komuchów z TVP i radia Polskiego . Zamknięciem nie polskich gazet takich jak Gazeta Wybiórcza i innych A Michnika i Grossa na pal choć to i tak za łagodna kara za ich kłamstwa !

Co do Radia Maryja, wydawało by się w porządku o czym tam mówią, ale nie do końca ... skoro są powiązani a żydowskim KUL itp. i mają "koncesje" i nadawaną legalnie to coś tu musi nie grac bo to dziwne jak Rydzyk mówi prawdę o żydach a tym samym popiera żyda Kaczyńskiego ? Dziwne gdy Giertychowie mają poglądy patriotyczne a Rydzyk na ich najeżdża i mówi do tłumu aby lepiej wybrali PIS niż LPR ....

Osobiście to mam dylemat na kogo glosować, nawet JKM wydaje mi się troszkę "podejrzany" ale wole go niż te cale TW wymienione wyżej ....

"Może niech woj. mazowieckim rządzi Radom, idąc twym tokiem"

Warszawa powinna być wydzielonym miastem tak jak teraz jest Mińsk czy Praga [aby się nie powtarzać tak była za 2 RP :P ]

A stolica województwa ma spełniać tylko formę reprezentacyjną [delegacja coś jak prezydent państwa :) ] a nie rządzić i chapać kasę do siebie. Po co mam się po raz 4 powtarzać że stolicą stanu Nowy York nie jest 10 milionowy Nowy York tylko kilku tysięczne Alabany ?

Problem jest system rządzenia a nie stolica.
Gdy inwestor chce wybudować coś w Bydgoszczy to robi to w Bydgoszczy jak nie chce może coś wybudować we Włocławku jego wybór a nie wybór rządzących "bo to stolica bo ma więcej mieszkańców itp."

Ja jestem za tym aby zmienić cały ten postkomunistyczny system wybrać Polskich patriotów do rządu a nie jakieś marionetki które mają robić to co im każą, sypnę kasą to Ty masz robić tak i tak bo kolejnym razem nie dam na kampanie i już nie będziesz rządził ....

Co do obecnych województw to niepodobna mi się to że układ jest rodem z PRL a PO chciało jeszcze 17 województwa aby podział województw przypominał czego dokonali ich dziadkowie za czasów RP Ludowej ;)

Zrozumcie że bardzo mnie cieszy rozwój jakiegoś miasta, ale nie można zabrać wszystko innym i mieć tylko dla siebie.
Jako Bydgoszczanin uważam że Toruń to ładne miasto tak samo Inowrocław [we Włocławku nie byłem ] i im też należy się zadbanie i pamięć a nie zaniedbanie i zapomnienie !

Co do rozwoju dużych miast to można przyjąć też taką teze że rządzący chcą dofinansowywać duże miasta aby potem mieszkańcy głosowali na tą partię która im pomogła ....

I jeszcze jedno proszę Was sami szukajcie informacji, bo telewizja kłamie, i potem mamy takie kwiatki na przykład na "Uniwersytetach" że pani doktor z "niemieckim" nazwiskiem twierdzi że Kosowo to nie Serbia i dobrze tym Serbom za to co zrobili na przykład w Srebrnicy .... Nie znając w ogóle tematu ani podłoża historycznego ..... A z taką mądralą nie pogadasz bo ona jest "doktorem" i wie lepiej z telewizji ........

Reply to topic
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to: